Studentki Collegium Medicum UJ na praktykach na Uniwersytecie UPenn w Filadelfii

W okresie wakacyjnym dwie studentki IV roku, kierunku lekarsko- dentystycznego, Gabriela Procyk oraz Kalina Romańczyk odbywały praktyki wakacyjne na Uniwersytecie Pennsylvania School of Dental Medicine, należącym do prestiżowej grupy Ivy League. Jest to zrzeszenie 8 prywatnych uniwersytetów badawczych w Stanach Zjednoczonych uznawanych za najlepsze szkoły na świecie. Współpraca między tą uczelnią a Uniwersytetem Jagiellońskim Collegium Medicum w Krakowie umożliwiła studentkom obserwację pracy cenionych profesorów oraz lekarzy z różnych dziedzin stomatologii, takich jak Endodoncja (Dr Samuel I. Kratchman, Dr Bekir Karabucak), Periodontologia (Prof. Uri Hangorsky), czy Stomatologia Dziecięca (Dr Gregory McGann). Podczas wizyty na uczelni miały również okazję zapoznać się z najnowszym technologiami, uczestnicząc w szkoleniu w pracowni CAD/CAM (Dr Julian Conejo, Dr Paco Rojas, Dr Guilherme Madureira), a także w ćwiczeniach na symulatorach haptycznych. Po zajęciach studentki spędzały czas z nowopoznanymi studentami, zwiedzając Filadelfię i uczestnicząc w meczach footballu amerykańskiego (Philadelphia Eagles) oraz baseballu (Phillies)- oba wygrane przez gospodarzy!

Oprócz Filadelfii studentki odwiedziły również Waszyngton, gdzie zostały ciepło przyjęte przez rodzinę Alexa Chmielinskiego – studenta Uniwersytetu Pennsylvania, kierunku lekarsko-dentystycznego. Wraz z rodziną Alexa wspólnie wybrali się na wycieczkę kajakową rzeką Potomac. Kierownikiem wyprawy był Pan Piotr Chmieliński- polski podróżnik i odkrywca źródeł Amazonki.

Po zakończeniu praktyk wakacyjnych, nasze studentki kontynuowały podróż do Nowego Jorku, gdzie spędziły dwa tygodnie, mając okazję poznać to wyjątkowe miasto. Odwiedziły najsłynniejsze na świecie Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Sztuki Metropolitan Museum, a także Muzeum Sztuki Współczesnej MoMA. Wybrały się również na kultowy musical „Hamilton” w nowojorskim teatrze Broadway oraz na ćwierćfinały tenisowego turnieju wielkoszlemowego US Open.

Przed wyjazdem Gabrieli i Kaliny do Stanów Zjednoczonych, w ramach współpracy międzyuczelnianej, Alexander Chmielinski odwiedził Uniwersytet Jagielloński. Uczęszczał on na praktyki wakacyjne z polskimi studentami, którzy serdecznie go przyjęli, spędzając z nim dwa tygodnie sierpnia. Podczas pobytu Alex miał okazję zwiedzić Kraków, a także wziąć udział we wspólnej wycieczce w Pieniny.