Odnowienie po pięćdziesięciu latach doktoratu prof. dr hab. Jerzego Naskalskiego

W dniu 21 września 2023 roku w Auli Nowodworskiego Collegium Medicum odbyło się uroczyste odnowienie po 50 latach doktoratu prof. Jerzego Naskalskiego. W uroczystości uczestniczyli Prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. Collegium Medicum prof. dr hab. Tomasz Grodzicki oraz Dziekan Wydziału Lekarskiego prof. dr hab. Maciej Małecki. Podczas uroczystości laudację wygłosiła prof. dr hab. Beata Kuśnierz-Cabala.

Jak zaznaczono w dyplomie, prof. Jerzy Naskalski otrzymał to wyróżnienie w szczególności za stwierdzenie, że w moczu chorych na białaczkę szpikową przewlekłą, jak również we krwi chorych z zawałem serca, ostrym zapaleniem trzustki, chorych po zabiegach operacyjnych oraz u chorych z przewlekłą niewydolnością nerek występuje zwiększone wydalanie rybonukleazy i innych białek drobnocząsteczkowych pochodzenia leukocytarnego.

Inną dziedziną badań, do których prof. Jerzy Naskalski wniósł znaczący wkład było zastosowanie bezodczynnikowych metod oznaczania glukozy i elektrolitów w diagnostyce laboratoryjnej, zwłaszcza w badaniach rozproszonych poza laboratorium.

Działalność akademicka prof. Jerzego Naskalskiego obejmowała tworzenie programu nauczania biochemii klinicznej na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Krakowie oraz nauczania diagnostyki laboratoryjnej na Oddziale Analityki Medycznej Wydziału Farmacji.

W ciągu wielu lat pracy wypromował 14 doktorów i 3 samodzielnych pracowników nauki. Prof. Jerzy Naskalski był członkiem polskich i zagranicznych towarzystw naukowych.

Za działalność na rzecz diagnostyki laboratoryjnej był wyróżniony Nagrodą Międzynarodową Amerykańskiego Towarzystwa Chemii Klinicznej. Ma nadane członkostwo honorowe Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Laboratoryjnej i honorowe członkostwo Słowackiego Towarzystwa Chemii Klinicznej. Otrzymał też odznakę honorową Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych „Sappere Aude”.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z uroczystości (foto: Piotr Król).