Komunikat w sprawie możliwości przedstawienia kandydatów do nadania orderów, odznaczeń, Medali za Długoletnią Służbę lub Medali Komisji Edukacji Narodowej

Kraków, dnia 1 lutego 2023 r.
 503.1131.1.2023

P.T.

Kierownicy

Jednostek organizacyjnych Wydziału Lekarskiego UJ CM

Uprzejmie informuję Kierowników jednostek organizacyjnych Wydziału Lekarskiego UJ CM o możliwości przedstawienia odpowiednich kandydatów do nadania orderów, odznaczeń, Medali za Długoletnią Służbę lub Medali Komisji Edukacji Narodowej, wraz ze stosownym uzasadnieniem.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 14 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy o orderach  i odznaczeniach, z wnioskiem o Złoty, Srebrny oraz Brązowy Krzyż Zasługi można wystąpić jedynie w odniesieniu do osób, które „położyły zasługi dla Państwa lub obywateli spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, za ofiarną działalność publiczną”, a także za „ofiarne niesienie pomocy oraz działalność charytatywną”.

Z wnioskiem o przyznanie Orderu Odrodzenia Polski można wystąpić za „szczególne zasługi dla rozwoju gospodarki narodowej, służby publicznej oraz wybitną twórczość naukową, literacką i artystyczną”.

Za „wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie Państwu” istnieje możliwość przyznania Medalu za Długoletnią  Służbę.

„Medal za Długoletnią Służbę dzieli się na trzy stopnie:

• I stopień – Medal Złoty za Długoletnią Służbę (po 30 latach pracy zawodowej),
  • II stopień – Medal Srebrny za Długoletnią Służbę (po 20 latach pracy zawodowej),
  • III stopień – Medal Brązowy za Długoletnią Służbę (po 10 latach pracy zawodowej).

Wniosek o nadanie Medalu za długoletnią służbę wyższego stopnia przedstawia się nie wcześniej niż po upływie 10 lat od ostatniego nadania.

Wniosek o nadanie Medalu za Długoletnią Służbę osobie, która w danym roku nabyła prawa do emerytury, przedstawia się najpóźniej w dniu rozwiązania stosunku pracy z tą osobą.

W związku z przechowywaniem danych o pracownikach w systemie SAP, nie muszą Państwo wypełniać wniosków o ordery, odznaczenia, Medale KEN, a jedynie przesłać wykaz Kandydatów wraz z uzasadnieniem dla każdego Kandydata do konkretnych odznaczeń, orderów, medali. Uzasadnienie powinno obejmować  maksymalnie 1/2 strony kartki A4 .

Wykaz Kandydatów oraz uzasadnienia należy przesłać w wersji papierowej podpisanej przez Kierownika jednostki organizacyjnej oraz w wersji elektronicznej (sporządzonej czcionką Arial wielkości 10) na e-mail: dziekwl@cm-uj.krakow.pl

Proszę Państwa o niezwykle staranne przygotowanie uzasadnień do wniosków o odznaczenia i ordery a także „notatek” do orderów.

W uzasadnieniu wniosku w poz. 18 o nadanie orderu lub Krzyża Zasługi należy przedstawić szczegółowe zasługi Kandydata po otrzymaniu ostatniego orderu lub odznaczenia, z podaniem roku i rodzaju konkretnej zasługi.
Uzasadnienie wniosku o nadanie Medalu Za Długoletnią Służbę powinno zawierać informacje o ogólnym stażu pracy (pełne lata bez zaokrągleń) Kandydata oraz informacje o wzorowym, wyjątkowo sumiennym wykonywaniu obowiązków wynikających z pracy zawodowej.

Proszę Państwa o zwrócenie szczególnej uwagi na sposób przygotowania „notatki” (obowiązkowej przy wniosku o order), która winna zawierać rozwinięty opis uzasadnienia i dokonań Kandydata do orderu, w szczególności osiągnięć dokonanych od ostatniego odznaczenia. Należy również wpisać przyznane do tej pory ordery i odznaczenia oraz datę ich przyznania.

Jednocześnie zwracam uwagę, że drobne formalne uchybienia we wnioskach lub ogólnikowość uzasadnień, brak wskazania konkretnych osiągnięć Kandydatów, w tym przede wszystkim z okresu po uzyskaniu ostatniego odznaczenia są podstawą do niezakwalifikowania wniosków przez Kapitułę.

Projekty wniosków należy złożyć w Dziekanacie Wydziału Lekarskiego UJ CM w nieprzekraczalnym terminie do  14 lutego 2023 r.

Prof. dr hab. Maciej Małecki

Dziekan Wydziału Lekarskiego UJ CM