Komunikat Dziekana Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego–Collegium Medicum z dnia 31 marca 2023 r. do pracowników naukowych WL UJ CM

503.60.29.2023

Komunikat Dziekana Wydziału Lekarskiego

Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medicum z dnia 31 marca 2023 r.

do pracowników naukowych WL UJ CM

Informujemy, że czasopismo wydawnictwa MDPI: „International Journal of Environmental Research and Public Health” (IJERPH) przestało być indeksowane w bazie Web of Science Core Collection (WoS). Przyczyną tego faktu, jest brak spełniania kryteriów indeksacji czasopism naukowych uwzględnianych przez Clarivate Analytics. Oznacza to, że wszystkim artykułom z tego czasopisma z lat 2022-2023 zostanie najprawdopodobniej usunięty wskaźnik Impact Factor oraz zmodyfikowana punktacja ministerialna. Zaznaczamy, że po oficjalnej zmianie wskaźników bibliometrycznych tego czasopisma dokonamy korekty dorobku pracowników zarówno w ankietach samooceny, jak i innych bazach bibliometrycznych CM UJ.

Zwracamy uwagę, że w wyniku zaprzestania indeksacji czasopisma IJERPH wydawnictwa MDPI WYDZIAŁ NIE BĘDZIE FINASOWAĆ PUBLIKACJI W NIM ARTYKUŁÓW NAUKOWYCH. Dotyczy to zarówno wsparcia z rezerwy dziekańskiej, jak i środków poszczególnych jednostek.

Nadmieniamy również, że w wyniku przeprowadzonej obecnie kontroli jakości czasopism naukowych indeksowanych w WoS, ponad 500 czasopism zostało ocenionych jako mogących nie spełniać kryteriów określonych przez Clarivate. Jednocześnie ponad 50 z tych czasopism przestało już obecnie być indeksowane w WoS.

Apelujemy ponownie do kadry naukowej Wydziału Lekarskiego UJ CM o rozważny wybór czasopism naukowych, w których zamierzacie Państwo publikować wyniki swoich badań naukowych.

prof. dr hab. Maciej Małecki

Dziekan Wydziału Lekarskiego UJ CM