Wydział Lekarski jest prężną, nowoczesną i największą jednostką Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medicum, chlubiącą się doskonałą kadrą naukową i dydaktyczną, w skład której wchodzi ponad 1000 nauczycieli akademickich, w tym prawie 150 z tytułem naukowym profesora. Corocznie studia na Wydziale kończy ponad 500 absolwentów.
Bazę dydaktyczną dla nauczania klinicznego stanowią Uniwersyteckie Zakłady Opieki Zdrowotnej, to jest Szpital Uniwersytecki ze swoją Nową Siedzibą w Krakowie-Prokocimiu, Uniwersytecki Szpital Dziecięcy, Uniwersytecki Szpital Ortopedyczno-Rehabilitacyjny w Zakopanem, Uniwersytecka Klinika Stomatologiczna oraz liczne oddziały kliniczne zlokalizowane w szpitalach krakowskich, jak Szpital Specjalistyczny im. J. Dietla, Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II i Szpital Miejski Specjalistyczny im. G. Narutowicza. Uzupełnienie potrzeb bazy edukacyjnej gwarantują umowy i porozumienia UJCM z placówkami medycznymi, w tym biorącymi udział w Uniwersyteckiej Sieci Szpitali Szkolących, zawierane między innymi dla potrzeb realizacji praktyk przewidzianych programem szkolenia lekarzy, lekarzy dentystów oraz dietetyków.
Jednym z priorytetów WL jest prowadzenie badań naukowych w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu na najwyższym poziomie, w tym badań interdyscyplinarnych i międzydziedzinowych, o znaczącym wkładzie w poszerzanie aktualnych horyzontów wiedzy. Wielowiekowa tradycja, doświadczenie i odpowiedzialność w poznawaniu wiedzy i edukacji przed- i podyplomowej pomagają Wydziałowi sprostać wyzwaniom, jakie stawia medycyna XXI w. Tematyka badawcza jest oryginalna i zgodna z trendami światowymi nauk biomedycznych. W jednostkach Wydziału prowadzone są badania podstawowe między innymi w takich dziedzinach jak: genetyka, biologia molekularna, biochemia i biologia molekularna, immunologia, mikrobiologia, farmakologia, fizjologia doświadczalna i patologia molekularna oraz wielu innych.
W zakresie dyscyplin klinicznych wiodąca tematyka obejmuje choroby układu krążenia i oddechowego, hematologię, nefrologię, geriatrię, neurologię, onkologię, endokrynologię, diabetologię, kardiochirurgię, gastroenterologię zachowawczą i zabiegową, chirurgię oraz transplantologię i pediatrię. Również inne dziedziny praktycznej medycyny są obiektem intensywnych naukowych poszukiwań a ich przedstawiciele mają poważne osiągnięcia naukowe. Prowadzone na Wydziale Lekarskim badania są na wysokim poziomie, o czym świadczy publikowanie ich wyników w wielu uznanych międzynarodowych czasopismach.
Wydział Lekarski UJ CM kształci na trzech kierunkach studiów: lekarskim, lekarsko-dentystycznym, na obu kierunkach w języku polskim i angielskim, oraz dietetyce. W ostatnich latach uczelnię co roku opuszczało 400 lekarzy i ok. 100 lekarzy dentystów kształconych w języku polskim i angielskim, oraz odpowiednio 20 dietetyków odpowiednio po studiach I i II stopnia. W ramach działającego na Wydziale programu kształcenia w języku angielskim obcokrajowców w ciągu ponad ćwierć wieku istnienia wykształcono tysiące młodych medyków ze wszystkich kontynentów. Program w języku angielskim oferuje 6-letni program studiów medycznych dla przyszłych lekarzy oraz 5-letni dla lekarzy-dentystów. Są one przewidziane dla absolwentów szkół średnich, wśród osób rekrutujących się do nich programu są młodzi ludzie z wielu krajów na różnych kontynentach, dominują kandydaci z Norwegii, obecne są także osoby z USA i Kanady. Po ukończeniu studiów absolwenci otrzymują dyplom Uniwersytetu Jagiellońskiego, który nadaje im tytuł lekarza lub lekarza-stomatologa. Grupę nauczycieli akademickich obu programów tworzą najbardziej doświadczeni uczeni i wykładowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medicum, jak również zagraniczni nauczyciele akademiccy.
Obecnie angielskojęzyczne program Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medicum dostosowany są do polskich wymogów nauczania, jak również do standardów nauczania przyjętych w Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych Ameryki (Ministerstwo Edukacji- Stafford Loan Program, Medical Board of California).
Na Wydziale prowadzone są również studia doktoranckie na zasadach sprzed wejścia w życie zmiany wynikające z ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z roku 2019. Ponadto Wydział ściśle współpracuje ze szkołami doktorskimi UJ, w szczególności Szkołą Doktorską Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu oraz z Radą Dyscypliny Nauki Medyczne UJ. We władzach obu ciał oraz wśród ich członków biorą aktywny udział pracownicy Wydziału Lekarskiego. Większość doktoratów oraz habilitacji pracowników WL UJCM jest obecnie realizowanych w ramach procedur obowiązujących w obu tych ciałach powołanych przez statut Uniwersytetu Jagiellońskiego, który wszedł w życie w roku 2019. Wydział jest także współorganizatorem kształcenia podyplomowego prowadzonego przez Medyczne Centrum Kształcenia Podyplomowego UJ. Rok rocznie dyplomy ich ukończenia uzyskują ludzi rożnych zawodów – lekarze, lekarze stomatolodzy, dietetycy, pielęgniarki, pracownicy administracji i inni.
SUKCESY WYDZIAŁU LEKARSKIEGO W OSTATNIM CZASIE: