Studenci Wydziału Lekarskiego CM UJ mogą uczestniczyć w Programie Erasmus+ Studia, który daje możliwość odbycia części studiów (3-12 miesięcy) w zagranicznej uczelni. Wymiana w ramach Programu Erasmus+ jest okazją do poznania innych form realizacji programu studiów medycznych, a także dla doskonalenia znajomości języka obcego, poznania kultury danego kraju i nawiązania nowych kontaktów. W ramach programu stypendialnego studenci zwolnieni są z opłat za studia za granicą i otrzymują dofinansowanie kosztów utrzymania.
W programie mogą brać udział studenci:
*Wyjazd na III roku studiów kierunku lekarskiego tylko w semestrze letnim po uprzednim wyrażeniu zgody przez Koordynatora Programu Erasmus+ na WL (przed złożeniem aplikacji !)
**Wyjazd na ostatnim roku studiów tylko w semestrze zimowym.
Kryteria kwalifikacji:
Uwaga!
Student Wydziału Lekarskiego może kształcić się w zagranicznych uczelniach w ciągu wszystkich lat studiów przez 2 semestry. W danym roku akademickim przysługuje tylko jeden wyjazd stypendialny. W wyjątkowych przypadkach za zgodą Pełnomocnika Dziekana Wydziału Lekarskiego ds. mobilności studentów i współpracy z jednostkami krajowymi i zagranicznymi czas studiów w zagranicznych instytucjach może być dłuższy (maksymalnie do 4 semestrów).
W kwalifikacjach na wymianę Erasmus+ Studia w pierwszej kolejności rozpatrywane będą wnioski kandydatów, którzy nie uczestniczyli wcześniej w wymianie.
Erasmus+ Praktyki
Informacje dotyczące praktyk w ramach Programu Erasmus+ dostępne są na stronie:
https://dmws.uj.edu.pl/wyjezdzajacy-studenci/erasmus-praktyki
Kierunek lekarski
Kierunek lekarsko-dentystyczny
W wymianie mogą wziąć udział studenci III, IV, V i VI roku kierunku lekarskiego programu w języku polskim, V roku kierunku lekarskiego 6-letniego programu w języku angielskim oraz III, IV i V roku lekarsko-dentystycznego w języku polskim.
W ramach Programu Erasmus+ studenci zwolnieni są z opłat za studia za granicą i otrzymują dofinansowanie kosztów utrzymania.
We wszystkich uczelniach zajęcia odbywają się w językach ojczystych (o ile nie zaznaczono inaczej) – wymagany poziom znajomości języka w zależności od uczelni: B1, B2 (Francja, Niemcy) lub C1 (Lozanna). Przy kwalifikacji kandydatów na wyjazdy do Belgii, Portugalii, Słowenii i na Węgry będzie brana pod uwagę znajomość języka angielskiego, do Hiszpanii i Włoch w pierwszej kolejności odpowiednio hiszpański i włoski, następnie angielski. W uczelniach tych organizowane są kursy językowe przed rozpoczęciem zajęć.
Program Erasmus+ 2024/2025
– studenci III i IV roku kierunku lekarskiego programu w języku polskim,
IV roku kierunku lekarskiego 6-letniego programu w języku angielskim (MD-Medical doctor program for high school graduates)
oraz III roku kierunku lekarsko-dentystycznego
II rekrutacja na wyjazdy w ramach programu Erasmus+ Studia
Osoby ubiegające się o stypendium programu Erasmus+ Studia w II rekrutacji mogą wyjechać TYLKO w semestrze letnim 2024/25. Ze względu na późny czas rekrutacji i konieczność przestrzegania ustalonych terminów zainteresowane osoby proszone są o sprawdzenie dat przyjmowania aplikacji obowiązujących w uczelniach zagranicznych.
Wydział Lekarski dysponuje wolnymi miejscami do następujących uczelni:
Kierunek lekarski
BELGIA (język flamandzki, angielski)
Antwerpia: Universiteit Antwerpen (1 miejsce)
CZECHY (język czeski, angielski)
Praga: Charles University, Third Faculty of Medicine (1 miejsce, 1 semestr)
FRANCJA (język francuski)
Lille: Université de Lille (2 miejsca)
Strasburg: Université de Strasbourg (2 miejsca)
NIEMCY (język niemiecki)
Bonn: Rheinische Friedrich-Wilhelms-Universität (1 miejsce)
Würzburg: Julius-Maximilians-Universität Würzburg (1 miejsce)
SŁOWACJA (język słowacki, angielski)
Bratysława: Comenius University (2 miejsca)
WĘGRY (język węgierski, angielski)
Pécs: University of Pécs (2 miejsca)
Kierunek lekarsko-dentystyczny
HISZPANIA (język hiszpański)
Santiago de Compostela: Universidad de Santiago de Compostela (1 miejsce)
SŁOWACJA (język słowacki, angielski)
Bratysława: Comenius University (2 miejsca)
WŁOCHY (język włoski, angielski) – tylko studenci IV
Rzym: Università degli Studi di Roma „Tor Vergata” (2 miejsca, 1 semestr)
NORWEGIA (język angielski)*
Oslo: University of Oslo (1 miejsce, długość pobytu: 3 miesiące)*
* Dodatkowe wymagania: należy napisać list motywacyjny w języku angielskim.
Zakwalifikowani studenci będą musieli wykonać badanie na MRSA (Gronkowiec złocisty oporny na metycylinę)
Kryteria kwalifikacji:
– średnia ocen (ważona) za dotychczasowy okres studiów (nie mniejsza niż 3,25) – maks. 10 pkt.,
– rozmowa kwalifikacyjna w języku obcym (w języku kraju docelowego i/lub języku angielskim; osoby posiadające certyfikat znajomości języka kraju docelowego będą posiadać pierwszeństwo w wyborze uczelni) – maks. 5 pkt.,
– aktywność naukowa (czynny udział w kołach naukowych potwierdzony przez opiekuna koła, czynny udział w konferencjach, opublikowane prace naukowe itp.) – maks. 5 pkt.,
– działalność społeczna – działalność w Radzie Samorządu Studentów Wydziału Lekarskiego UJ CM, w Zarządzie STN lub działalność w IFMSA (1 punkt za każdą aktywność) – maks. 3 pkt.
Uwaga! Student Wydziału Lekarskiego może kształcić się w zagranicznych uczelniach w ciągu wszystkich lat studiów przez 2 semestry. W danym roku akademickim przysługuje tylko jeden wyjazd stypendialny. W wyjątkowych przypadkach za zgodą Pełnomocnika Dziekana Wydziału Lekarskiego ds. mobilności studentów i współpracy z jednostkami krajowymi i zagranicznymi czas studiów w zagranicznych instytucjach może być dłuższy (maksymalnie do 4 semestrów).
W ramach Programu Erasmus+ studenci są zwolnieni z opłat za studia za granicą i otrzymują dofinansowanie kosztów utrzymania.
We wszystkich uczelniach zajęcia odbywają się w językach ojczystych (o ile nie zaznaczono inaczej) – wymagany poziom znajomości języka w zależności od uczelni: B1, B2 lub C1. Przy kwalifikacji kandydatów na wyjazdy do Słowenii i na Węgry będzie brana pod uwagę znajomość języka angielskiego, do Hiszpanii i Włoch w pierwszej kolejności odpowiednio hiszpański i włoski, następnie angielski. W uczelniach tych organizowane są kursy językowe przed rozpoczęciem zajęć.
Rekrutacja na program Erasmus+ Studia odbywa się poprzez system USOSweb. Aby wziąć udział w rekrutacji, należy zalogować się do systemu USOSweb, a następnie wejść w zakładkę Wymiana studencka.
Niezależnie od wypełnienia wniosku w USOSweb należy przesłać skan dokumentacji najpóźniej do 27 maja 2024 r. w jednym pliku PDF (kolejność: list motywacyjny z podpisem, średnia ocen wydana przez dziekanat, potwierdzenie znajomości języka obcego, inne dokumenty; w tytule wiadomości należy napisać: „ERASMUS+ 2024-25 wniosek”) na adres e-mail: awilk@cm-uj.krakow.pl (studenci SMO: edyta.stanczykiewicz@uj.edu.pl).
Kompletny wniosek powinien zawierać:
Termin rejestracji i przesyłania dokumentów: 13 maja – 27 maja 2024 r.
Rozmowa kwalifikacyjna odbędzie się przez MS Teams 5 czerwca 2024 r.
Wyniki rekrutacji: do 6 czerwca 2024 r.
Procedura odwoławcza: należy złożyć podanie z uzasadnieniem do 6 czerwca 2024 r.
Po ogłoszeniu wyników rekrutacji zakwalifikowani studenci zobowiązani są do niezwłocznego uzupełnienia informacji w USOSweb (najpóźniej do 6 czerwca 2024 r.)
Studenci składający podania na wyjazd proszeni są o zapoznanie się ze stronami www uczelni zagranicznych i oferowanym przez nie programem nauczania.
Skład komisji rekrutacyjnej:
Informacje dla studentów wyjeżdżających w ramach Programu Erasmus+ Studia
Koordynator Programu Erasmus+ na Wydziale Lekarskim:
dr Mateusz Rubinkiewicz
Pełnomocnik Dziekana Wydziału Lekarskiego
ds. mobilności studentów i współpracy z jednostkami krajowymi i zagranicznymi
Dyżury: pn, śr 13.00-15.00
Informacje na temat Programu Erasmus+ można znaleźć na stronach: