Studentki z Uniwersytetu w Louisville (USA) w Krakowie

Dwie studentki ze Stanów Zjednoczonych – Kaci Danielle i Caylee Duncan przyjechały do Krakowa. Studiują one na Uniwersytecie w Louisville w stanie Kentacky (USA) na kierunku lekarsko-dentystycznym.

Kaci i Caylee spędziły w Krakowie dwa tygodnie – od 4. do 18 maja br. Wizyta ta to efekt podpisanej umowy pomiędzy tym amerykańskim Uniwersytetem (School of Dentistry) a Instytutem Stomatologii UJ CM. W trakcie tego pobytu w Polsce uczestniczyły one w zajęciach prowadzonych ze studentami anglojęzycznymi kierunku DDS. Miały możliwość wziąć udział w ćwiczeniach klinicznych z zakresu protetyki, stomatologii dziecięcej, periodontologii, stomatologii zachowawczej, ortodoncji oraz chirurgii szczękowo-twarzowej. Zwiedziły też Muzeum Anatomii przy Katedrze Anatomii UJ CM, które niezwykle je zaintrygowało.

Miały także okazję zwiedzić wiele pięknych okolic Krakowa, Warszawę, Katowice, odwiedziły również Zakopane. Kaci i Caylee zachwycone były wycieczką do Kopalni soli w Wieliczce, na kopiec Piłsudskiego i Kościuszki w Krakowie, z zadumą i powagą zachowywały się podczas odwiedzenia byłego obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau. Oczywiście, wnikliwie zwiedziły Kraków wraz z Podziemiami Rynku, Fabryką Schindlera i Wawelem. Były zachwycone Starym Miastem z jego architekturą.
Wyjechały bardzo zadowolone z pobytu, z nadzieją, że może tu jeszcze kiedyś wrócą, bowiem w Polsce i w ogóle w Europie były po raz pierwszy.
Polskie studentki – Maryna Zelinska i Agnieszka Romańczyk w ramach spełnienia drugiej części wymiany pojadą do Louisville we wrześniu tego roku.

prof. dr hab. Jolanta Pytko-Polończyk
Prodziekan ds. studenckich i programu studiów na kierunku lekarsko-dentystycznym