Leczymy z Misją – Mama Africa, Heart of Kenya

Już za niespełna miesiąc studentki Wydziału Lekarskiego i Wydziału Nauk o Zdrowiu: Katarzyna Dyczek, Małgorzata Gackowska, Anna Płotek oraz Maria Trębacz wraz z innymi studentami i lekarzami z całej Polski po raz kolejny wyruszą na misję medyczną do Kenii.
Krakowskie wolontariuszki wraz z innymi członkami Stowarzyszenia Leczymy z Misją wyruszą do trzech kenijskich miast – Nyamira, Mumias i Mutomo. Jednymi z największych problemów z jakimi boryka się opieka medyczna w Kenii jest niewystarczająca ilość wykwalifikowanego personelu medycznego połączona z brakiem odpowiedniego sprzętu. Dostęp do specjalistycznej opieki jest możliwy tylko w stolicy kraju, a liczba lekarzy w przeliczeniu na mieszkańca jest 11-krotnie niższa niż w Polsce.
Studentki naszej uczelni skupią się na realizacji dwóch projektów – Mama Africa oraz Heart of Kenya. Pierwszy z nich – Mama Africa, to projekt dotyczący opieki okołoporodowej. Polega na dostarczeniu do szpitali misyjnych aparatów KTG oraz kompleksowym szkoleniu personelu medycznego z zakresu ich zastosowania oraz interpretacji wyników. Tematyką szkoleń objęte zostaną także zagadnienia stanów nagłych w położnictwie oraz niefarmakologicznych metod łagodzenia bólu porodowego. Po doświadczeniach z poprzednich edycji wierzymy, iż nasze działania usprawnią opiekę okołoporodową w kenijskich szpitalach.
Projekt Heart of Kenya to kontynuacja zeszłorocznej pracy naszych studentek z zakresu kardiologii przeprowadzony w Mutomo. W tej edycji, wraz z lek. Tomaszem Tokarkiem oraz lek. Pauliną Surowiec, udadzą się do szpitala misyjnego w Nyamira by przeprowadzić tam szkolenia kardiologiczne i rozszerzyć je o kurs z zakresu diabetologii. Przywożąc aparaty EKG oraz szkoląc personel z jego obsługi i podstawowej interpretacji pragną poszerzyć możliwości diagnostyki chorób serca, cukrzycy i ich powikłań.
Całe przedsięwzięcie jest inicjatywą studencką, zapoczątkowaną przez Stowarzyszenie Leczymy z Misją, które zrzesza studentów nauk medycznych z całej Polski. Mimo, iż za pomysł oraz organizację odpowiadają studenci, wyjazd nie byłby możliwy bez wsparcia Władz Uczelni – jego Magnificencji Prorektora Prof. dr hab. med. Tomasza Grodzickiego oraz Pana Dziekana Wydziału Lekarskiego prof. dr hab. Macieja Małeckiego.