Zakopiańska konferencja poświęcona zaburzeniom afektywnym: depresji i chorobie dwubiegunowej, ma swoją długą tradycję. W tym roku odbywała się już po raz 24-ty. I po raz ostatni. Jak zawsze cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem osób niosącym pomoc pacjentom z chorobami afektywnymi. Wśród uczestników największą grupę stanowili lekarze psychiatrzy, ale nie zabrakło również psychologów i pielęgniarek oraz studentów medycyny, planujących specjalizację z psychiatrii.
Tradycyjnie już organizatorzy postawili na niezwykle różnorodny i intensywny program naukowy. Wystarczy wspomnieć, że w ciągu dwóch dni Konferencji odbyło się aż 36 wykładów oraz warsztat poświęcony psychoterapii. Zatem każdy uczestnik mógł znaleźć dla siebie coś interesującego, inspirującego i pomocnego w dalszej pracy. Sporo wykładów poświęcono postępom farmakoterapii, nowym lekom, rekomendacjom i standardom leczenia, innowacyjnym metodom wspomagania terapii i diagnostyki. Zwrócono uwagę na wyzwania związane z leczeniem zaburzeń afektywnych u kobiet w wieku rozrodczym, na trudności wynikające ze współwystępowania uzależnienia od alkoholu i depresji, na zagrożenia zdrowia psychicznego we współczesnym świecie. Niezwykle ciekawa była sesja poświęcona problemom emocjonalnym w kontekście seksualności osób z niepełnosprawnością oraz osób transpłciowych.
Psychiatria jest tą szczególną dziedziną medycyny, w której konieczne jest kompleksowe, holistyczne spojrzenie na człowieka, z uwzględnieniem nie tylko kontekstu biologicznego i psychologicznego, ale również socjologicznego i kulturowego. Psychiatra nie może stać obojętnie wobec przemian i problemów społecznych. Była o tym mowa podczas sesji inauguracyjnej, zagadnieniu temu poświęcono sesję „Obcy-Inny”, podczas której dyskutowana o wyzwaniach jakie niesie za sobą zjawisko migracji oraz o naszym stosunku do człowieka z innego kręgu kulturowego czy należącego do jakiejkolwiek mniejszości. Jednym z gości i wykładowców Konferencji był Ziad Abou Saleh – wrocławski socjolog, Syryjczyk mieszkający w Polsce od ponad 30 lat, uczący studentów i prowadzący badania na temat postaw wobec przedstawicieli innej kultury i religii.
Warto wspomnieć o bardzo ciekawej sesji poświęconej tajemnicom niezwykłej osobowości jednego z najwybitniejszych Zakopiańczyków – Witkacego. Obok psychiatrów dyskusję podjęli wybitni znawcy twórczości „wariata z Krupówek”: Prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego profesor Jacek Popiel oraz Andrzej Dziuk – reżyser i założyciel Teatru Witkacego.
Jak co roku na Konferencję zapraszany jest Gość Specjalny. Tym razem był to prof. Ryszard Tadeusiewicz – wybitny specjalista z zakresu informatyki, robotyki, biocybernetyki i inżynierii biomedycznej. Podzielił się on wiedzą na temat sztucznej inteligencji, wskazując w jakim zakresie może być ona użyteczna dla psychiatrii.
Na początku wspomniano, że ten 24-ty raz jest już ostatni. Cóż, wszystko ma swój początek i swój koniec. „I góry porzucić trzeba” jak śpiewają Górale. Jednak koniec konferencji zakopiańskiej nie oznacza końca konferencji poświęconej zaburzeniom afektywnym, organizowanej we współpracy krakowskiej Kliniki Psychiatrii Dorosłych i III Kliniki Psychiatrycznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Mimo, iż Andrzej Sikorowski w swojej słynnej piosence prosił „nie przenoście nam stolicy do Krakowa” my zdecydowaliśmy się przenieść do Krakowa zimową stolicę i zapraszamy już teraz na kolejną jubileuszową 25-tą Konferencję do Audytorium Maximum, 06-07 listopada 2020 roku.