Komunikat Dziekana Wydziału Lekarskiego UJ CM w sprawie podziału subwencji na utrzymanie i rozwój potencjału badawczego w części przeznaczonej na projekty badawcze w roku 2024

503.3110.84.2024

Dziekana Wydziału Lekarskiego
Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medicum
z dnia 24 czerwca 2024 roku
w sprawie

Szanowni Państwo,

w ślad za podpisanym w dniu 7 czerwca br. prowizorium podziału subwencji badawczej na rok 2024, Władze Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medicum podjęły decyzję o  podziale środków na tzw. projekty własne Uczelni, realizowane przez pracowników Wydziału.

z dnia 28 sierpnia 2019 roku oraz następujące kryteria:

1. 80% budżetu Wydziału to tzw. składnik publikacyjny – pula tych środków została podzielona na poszczególne Jednostki Wydziału w oparciu o wynik analizy bibliometrycznej dorobku naukowego pracowników za okres czterech lat 2019-2022, przygotowanej przez Oddział Informacji Naukowej Biblioteki Medycznej na podstawie bazy danych Publikacje pracowników UJ CM;
  2. 10% środków wydzielonych z budżetu Wydziału stanowił składnik wielkości  poszczególnych Jednostek, czyli liczby pracowników badawczych i badawczo-dydaktycznych zatrudnionych na dzień 31.12.2022 r.;
  3. pozostałe 10% stanowił składnik projektowy i został podzielony na Jednostki, które
    w okresie 4 lat poprzedzających rok przyznania subwencji (2019-2022) pozyskały granty krajowe i międzynarodowe.

W oparciu o powyższy algorytm, mając na uwadze zgłoszone zapotrzebowanie finansowe, dla każdej Jednostki organizacyjnej Wydziału Lekarskiego została wyliczona kwota, która stanowić będzie budżet Jednostki będący w dyspozycji jej Kierownika. W ramach posiadanego budżetu Kierownicy Jednostek podejmą decyzję o finansowaniu wniosków na badania własne zgłoszone w Jednostce, a część środków pozostawią do swojej dyspozycji, jako tzw. rezerwę Jednostki.

Pragnę Państwu przypomnieć, że od 2022 roku wprowadzone zostały ograniczenia czasowe na korzystanie ze środków z rezerw Jednostek i obowiązuje dwuletni tryb ich wydatkowania. Oznacza to, że środki pozostające na rezerwach z podziału z roku 2023, będą do Państwa dyspozycji do końca bieżącego roku, natomiast środki z aktualnego podziału będą mogły być wydatkowane do końca 2025 roku.

Podział środków, analogicznie do lat poprzednich, dokonywany będzie za pośrednictwem aplikacji DotStat pod adresem: https://dotstat.cm-uj.krakow.pl/ o czym Kierowników Jednostek zawiadomi Dział Nauki UJ CM odrębnym komunikatem.

Przypominam, że minimalna kwota dofinansowania dla pojedynczego projektu nie może być niższa niż 10 000 zł.

Zachęcam Państwa do analizy zgłoszonych w Jednostce wniosków, aby przydzielając finansowanie mieć na uwadze wspieranie projektów z obszaru priorytetowych tematów Jednostki oraz tych stanowiących oparcie dla grantów zewnętrznych realizowanych lub planowanych do realizacji przez Jednostkę.

W przypadku pytań merytorycznych dotyczących tegorocznego podziału środków zachęcam do kontaktu z Prodziekanem ds. rozwoju i badań naukowych – prof. dr hab. Grzegorzem Gajosem, natomiast w sprawach administracyjnych proszę o kontakt z Zespołem ds. Badań Własnych Uczelni w Dziale Nauki UJ CM  spk_cm@uj.edu.pl

Z wyrazami szacunku,

prof. dr hab. Maciej Małecki