Global Health Education – wspólne zajęcia studentów WL UJ CM ze studentami Cleveland Clinic

Na wiele miesięcy przed wybuchem pandemii COVID-19, w czasie której fizyczne dystansowanie się stało się codziennością, a nauczenia na odległość nową rzeczywistością, grupa studentów UJ Collegium Medicum wraz ze swoimi kolegami z Cleveland Clinic Learner College of Medicine (CCLCM) USA, wzięła udział w nowatorskim programie nauczania „Global Health Education”. Program powstał jako wspólna inicjatywa Collegium Medicum i Cleveland Clinic pod nadzorem prof. Tomasz Rogula, byłego wieloletniego profesora Cleveland Clinic a obecnie profesora UJCM oraz prof. Julie Tebo i prof. Dr. Neil Mehta – prodziekanów CCLCM. W ramach tego projektu czterech studentów CCLCM czwartego roku i siedmiu studentów z Uniwersytetu Jagiellońskiego (UJCM) uczestniczyło w dwudniowej sesji wideo. Obie grupy pracowały wspólnie nad przypadkiem klinicznym, ze szczególnym naciskiem na kluczowe różnice między amerykańskim i polskim systemem opieki zdrowotnej. Po stronie naszej Uczelni współorganizatorami programu i uczestnikami sesji byli studenci: Justyna Kacarow, Kamil Winnicki, Eirik Krager, Jacob Chyla, Jacob Johansen, Katherine Kitura i Angelica Trybulska, a po stronie amerykańskiej: Lauren Larkin, Adam Lauko, Chan-Mi Lee i Daniel Moussa.

Efektem tej inicjatywy jest między innymi publikacja w prestiżowym czasopiśmie Education in Medicine, którą przygotowują nasi studenci.

Dr hab. Tomasz Rogula, prof. UJ
Klinika Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Gastroenterologicznej