Komunikat
Dziekana Wydziału Lekarskiego
z dnia 27 stycznia 2025 r.
w sprawie
składania wniosków o nadanie orderów, odznaczeń i medali
Uprzejmie informuję Kierowników jednostek organizacyjnych Wydziału Lekarskiego UJ CM o zmianie sposobu składania wniosków o nadania orderów, odznaczeń, Medali za Długoletnią Służbę oraz Medali Komisji Edukacji Narodowej.
Wdraża się elektroniczne składanie wniosków o nadanie orderów, odznaczeń i medali, przez Portal Informacyjny (workflow) we wszystkich jednostkach organizacyjnych UJ. Na stronie https://www.sapiens.uj.edu.pl/sap_szkolenia można dokonać rejestracji na dostępne w terminie 05.02.2025 r. szkolenie pt.: „Wnioskowanie o odznaczenia i medale w PI.” Szkolenie, instrukcje obsługi i pomoc techniczna zapewnia Centrum Rozwoju Systemów Zintegrowanych UJ. Szczegóły są na stronie www.sapiens.uj.edu.pl. Informacje merytoryczne udziela Centrum Spraw Personalnych UJ CM
Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 14 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy o orderach i odznaczeniach, z wnioskiem o Złoty, Srebrny oraz Brązowy Krzyż Zasługi można wystąpić jedynie w odniesieniu do osób, które „położyły zasługi dla Państwa lub obywateli spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, za ofiarną działalność publiczną”, a także za „ofiarne niesienie pomocy oraz działalność charytatywną”.
Z wnioskiem o przyznanie Orderu Odrodzenia Polski można wystąpić za „szczególne zasługi dla rozwoju gospodarki narodowej, służby publicznej oraz wybitną twórczość naukową, literacką i artystyczną”.
Za „wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie Państwu” istnieje możliwość przyznania Medalu za Długoletnią Służbę.
„Medal za Długoletnią Służbę dzieli się na trzy stopnie:
I stopień – Medal Złoty za Długoletnią Służbę (po 30 latach pracy zawodowej),
II stopień – Medal Srebrny za Długoletnią Służbę (po 20 latach pracy zawodowej),
III stopień – Medal Brązowy za Długoletnią Służbę (po 10 latach pracy zawodowej).
Wniosek o nadanie Medalu za długoletnią służbę wyższego stopnia przedstawia się nie wcześniej, niż po upływie 10 lat od ostatniego nadania.
Wniosek o nadanie Medalu za Długoletnią Służbę osobie, która w danym roku nabyła prawa
do emerytury, przedstawia się najpóźniej w dniu rozwiązania stosunku pracy z tą osobą.
Wyjątek stanowi wniosek o Medal „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas”- składany jest w formie papierowej.
Medal przyznawany jest za szczególne zasługi dla szkolnictwa wyższego i nauki, w tym za wybitne osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej lub organizacyjnej.
Medal posiada 3 stopnie:
I stopień – Złoty Medal „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas
II stopień – Srebrny Medal „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas
III stopień – Brązowy Medal „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas
Wzór wniosku dostępny jest na stronie: https://www.gov.pl/web/nauka/medal-zasluzony-dla-nauki-polskiej-sapientia-et-veritas
Wniosek o Medal „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas” należy złożyć w wersji papierowej podpisanej przez kierownika jednostki organizacyjnej do Dziekanatu WL oraz w wersji edytowalnej na adres dziekwl@cm-uj.krakow.pl )
Informacje uzupełniające dotyczące wszystkich składanych wniosków o ordery, odznaczenia i medale (zarówno w formie papierowej jak i elektronicznej przez PI). Uzasadnienia powinny prezentować konkretne, wybitne dokonania Kandydatów, adekwatne do klasy wnioskowanego orderu i odznaczenia, mające miejsce po otrzymaniu ostatnio nadanego orderu
lub odznaczenia. Prezentowane osiągnięcia powinny być określone w czasie, aby można było ocenić, czy miały one miejsce po, czy przed nadaniem ostatniego medalu. W uzasadnieniu wniosku w poz. 18 o nadanie orderu lub Krzyża Zasługi należy przedstawić szczegółowe zasługi Kandydata po otrzymaniu ostatniego orderu lub odznaczenia, z podaniem roku
i rodzaju konkretnej zasługi. Uzasadnienie wniosku o nadanie Medalu Za Długoletnią Służbę powinno zawierać informacje
o ogólnym stażu pracy (pełne lata bez zaokrągleń) Kandydata oraz informacje o wzorowym, wyjątkowo sumiennym wykonywaniu obowiązków wynikających z pracy zawodowej.
Proszę Państwa o zwrócenie szczególnej uwagi na sposób przygotowania „notatki” (obowiązkowej przy wniosku o order), która winna zawierać rozwinięty opis uzasadnienia i dokonań Kandydata
do orderu, w szczególności osiągnięć dokonanych od ostatniego odznaczenia. Należy również wpisać przyznane do tej pory ordery i odznaczenia oraz datę ich przyznania. Uzasadnienie powinno obejmować maksymalnie 1/2 strony kartki A4 .
Jednocześnie zwracam uwagę, że drobne formalne uchybienia we wnioskach lub ogólnikowość uzasadnień, brak wskazania konkretnych osiągnięć Kandydatów, w tym przede wszystkim z okresu po uzyskaniu ostatniego odznaczenia są podstawą do niezakwalifikowania wniosków przez Kapitułę.
Termin składania wszystkich wniosków upływa 14 lutego 2025 r.
prof. dr hab. Przemko Kwinta
Dziekan Wydziału Lekarskiego