Kraków, dnia 7 kwietnia 2020 r.
Szanowni Państwo, Nauczyciele akademiccy WL UJ CM
W związku z wprowadzeniem przez rozporządzenie MNiSW możliwości prowadzenia zajęć praktycznych metodami zdalnymi przedstawiamy poniżej szczegółowe rekomendacje dotyczące sposobu ich realizacji:
- Zajęcia powinny odbywać się w grupach ćwiczeniowych, zwykle 6 osobowych. Możliwe jest łączenie grup dwuosobowych na roku VI kierunku lekarskiego do maksymalnej liczebności 6 studentów.
- Rekomendowanym sposobem prowadzenia zajęć klinicznych jest omawianie przypadków pacjentów i innych aspektów praktycznych postępowanie diagnostycznego i terapeutycznego – behawioralnego, farmakologicznego i dietetycznego.
- Preferencyjnie zajęcia zdalne powinny się – w miarę możliwości – odbywać w czasie zbliżonym do uprzednio zaplanowanych zajęć tradycyjnych. Niewskazane jest przeciąganie zajęć do późnych godzin wieczornych.
- Do czasu trwania zajęć można zaliczyć zarówno czas przeznaczony na interakcję nauczyciela i studentów w czasie rzeczywistym jak również czas przeznaczony na pracę własną studentów.
Przykładowy schemat zajęć o charakterze ćwiczeń klinicznych:
- wprowadzenie do ćwiczeń obejmujące przedstawienie przypadku
- przekazanie materiału do pracy własnej
- praca własna studentów (około 2/3 całości zajęć) – przygotowanie proponowanych badań diagnostycznych, diagnostyka różnicowa, sugerowane leczenie, jego skuteczność i objawy uboczne, rokowanie
- omówienie i podsumowanie przypadku
Zajęcia interaktywne w kontakcie zdalnym z prowadzącym nauczycielem akademickim (punkty a, b i d) stanowić powinny około 1/3 czasu zajęć.
Dr hab. Grzegorz Kopeć, prof. UJ
Prodziekan Wydziału Lekarskiego d/s studenckich
|
Prof. dr hab. Maciej Małecki
Dziekan Wydziału Lekarskiego |