XII Konferencja Doktorantów Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medicum – relacja

25 czerwca 2022 r. w Collegium Nowodworskiego odbyła się XII Konferencja Doktorantów Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medicum. Uczestnicy studiów doktoranckich oraz szkół doktorskich zaprezentowali niemal 40 referatów związanych z naukami medycznymi, farmaceutycznymi, o zdrowiu oraz pokrewnych.

Uroczystości otwarcia konferencji przewodniczyli: Pełnomocnik Prorektora CM ds. nauki i współpracy międzynarodowej prof. Marek Sanak, Dziekan Wydziału Lekarskiego prof. Maciej Małecki oraz kierownik studiów doktoranckich na Wydziale Lekarskim prof. Krzysztof Gil. W gronie wykładowców znaleźli się: prof. Paweł Moskal (Instytut Fizyki im. Mariana Smoluchowskiego, Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ) oraz dr hab. Monika Bociąga-Jasik  (Klinika Chorób Zakaźnych i Tropikalnych, Wydział Lekarski UJ CM).

Uczestnicy konferencji wzięli udział w sesji referatowej prac klinicznych oraz nieklinicznych (pięciominutowe prezentacje typu „rapid fire” + dyskusja).

Na zakończenie autorom najlepszych prac wręczono nagrody.

Na liście laureatów sesji klinicznej znaleźli się:

1. Piotr Szolc – Heterogenność i nakładanie się mechanizmów niedokrwienia u pacjentów
    z przewlekłym zespołem wieńcowym bez istotnych zwężeń nasierdziowych odcinków tętnic wieńcowych (INOCA).
  2. Magdalena Kopytek – Hipofibrynoliza u pacjentów ze stenozą aortalną jest związana
    z nadekspresją PAI-1 modulowaną podwyższonym poziomem utlenionego cholesterolu LDL.
  3. Weronika Obrochta – Czy twarz może być biomarkerem zdrowia fizycznego?

Natomiast na liście laureatów sesji nieklinicznej znaleźli się:

1. Filip Rolski – Mikropęcherzyki wydzielane przez aktywowane limfocyty T indukują stres oksydacyjny w komórkach śródbłonka serca poprzez transportowanie kinaz ERK1/2 oraz MEK1/2.
  2. Carina Rząca – Wpływ hiperglikemii na skład molekularny pęcherzyków zewnątrzkomórkowych wydzielanych przez komórki śródbłonka oraz beta trzustki.
  3. Karolina Tkacz – Rola fibroblastów i miofibroblastów w rozwoju pozapalnej kardiomiopatii
    w modelu mysim.