Modyfikacja zasad współfinansowania publikacji ze środków rezerwy dziekańskiej

Kraków, dnia 8 kwietnia 2022 r.

Do kadry naukowej Wydziału Lekarskiego UJ CM

Szanowni Państwo,

Zgodnie z informację przekazaną na dwóch kolejnych Radach Wydziału w lutym i marcu kolegium dziekańskie poddało analizie koszty związane ze współfinansowaniem publikacji naukowych z rezerwy dziekańskiej. W szczególności dotyczyło to kosztów związanych z publikacjami w wydawnictwie Multidisciplinary Digital Publishing Institute (MDPI).

W oparciu o te analizy podjęto decyzję o wstrzymaniu współfinansowania artykułów wydawanych w pismach MDPI (m.in. Journal of Clinical Medicine) od 11 kwietnia 2022. Przesłanką do podjęcia tej decyzji są także utrzymujące się kontrowersje dotyczące procesu recenzowania, publikowania i gromadzenia cytowań we wspomnianych pismach wydawnictwa MDPI.

Jednocześnie utrzymana zostaje możliwość finansowania tych publikacji ze środków dotacji statutowej poszczególnych badaczy czy też rezerwy kierownika jednostki. Kolegium dziekańskie zwraca jednak uwagę, że ze względu na dużą liczbę publikacji wydawanych rocznie w pismach MDPI istnieje w przyszłości zwiększone ryzyko znaczącego spadku rok do roku wskaźnika Impact Factor we wspomnianych pismach.

Przesyłamy pozdrowienia,

Prof. dr hab. Maciej Małecki
Dziekan Wydziału Lekarskiego

Prof. dr hab. Grzegorz Gajos